26.12.2012 - odważna wiara

II Dzień Świąt Narodzenia Pańskiego, św. Szczepana męczennika

Ewangelia na dzisiaj (Mt 10,17-22):

Jezus powiedział do swoich Apostołów: Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników
i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

Minutka ze Słowem:

odważna wiara…

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, mimo wielkiej radości z przyjścia na świat Pana Jezusa, Kościół kieruje naszą uwagę na trudną tematykę męczeństwa. Dziś wspominamy postać św. Szczepana, męczennika, który do ostatnich chwil swojego życia trwał przy Bogu, przez co jest dla nas przykładem głębokiej wiary, wytrwałości i odwagi w dawaniu świadectwa.

Patrząc na osobę św. Szczepana możemy zadać sobie pytanie: Jaka jest moja wiara? Czy na codzień żyję nauką Chrystusa, czy może jestem „katolikiem od święta”? Doświadczamy różnych sytuacji, poprzez które mamy możliwość dawania świadectwa swoją postawą. Łatwiej jest nam dzielić się naszą wiarą w Duszpasterstwie Akademickim, wśród ludzi, którzy wyznają takie same wartości, jak my. Trudniej jest jednak czynić podobnie na uczelni, w rodzinie czy też w gronie znajomych, którzy mają odmienne poglądy w kwestii wiary.

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi do nas: Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony (Mt 10, 22). Dlatego też mimo wielu przykrości, jakich doświadczamy przez wzgląd na naszą wiarę, bądźmy pełni nadziei i ufności, bo Pan Bóg zawsze jest przy nas i nie zostawi nas samych w tych trudnych chwilach.

Dobry Boże! Wiara jest łaską, którą otrzymujemy od Ciebie. Prosimy Cię, przymnóż nam wiary, abyśmy zawsze byli gotowi świadczyć o Tobie. Prosimy Cię także o wiarę dla tych, których serca wciąż są zamknięte na Twoje przyjście.

podpowiadają Marta Jasińska i Patryk Cyroń (narzeczeni)

primi sui motori con e-max