#JednoSłowo 2018

Zasłonić

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2018_JednoSlowo_Sierpien_25_08_2018.jpgSobota 20 tygodnia zwykłego

Kolejny raz prorok Ezechiel przekazuje nam opis widzenia chwały Bożej, jedynego w swoim rodzaju spotkania z Bogiem przychodzącym do człowieka w świątyni. Nie bez znaczenia jest kierunek, z którego przychodzi – od wschodu. Jak światło, które rozbija ciemności nocy pierwszymi brzaskami świtu właśnie na wschodzie. Przychodzi do świątyni, w której chce zamieszkać, aby człowiek mógł się z Nim w tej chwale spotkać.

Między innymi w tym tekście ma swoje źródło prastara tradycja orientowania kościołów. Budowania ich na osi wschód – zachód, tak by ołtarz znajdował się od strony wschodniej. To ołtarz jest tą bramą, przez którą przychodzi do nas Bóg w swojej chwale!

Ale Jezus w Ewangelii podpowiada nam jeszcze jedną ważną myśl. Paradoksalnie można tę Bożą Chwałę, Boga samego – zasłonić. W jaki sposób? Bardzo prosty – swoją pychą, wyniosłością, przemądrzałością… tym wszystkim, co dziś krytykuje Jezus w zachowaniu faryzeuszów. Można w tym wszystkim tak się napuszyć, tak nadymać – że chwała Boża zostanie zasłonięta.

Dobrze słuchajmy dziś słów Jezusa i pytajmy o to, czy czasem nie zasłaniamy innym chwały Bożej!

primi sui motori con e-max