#JednoSłowo 2018

Skała

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2018_JednoSlowo_Czerwiec_29_06_18.jpgUroczystość śś. Piotra i Pawła

Właściwie dwa pytania rodzą się we mnie po lekturze dzisiejszego Słowa.

Pytanie pierwsze, to to, które wciąż na nowo zadaje mi Jezus: Kim jestem dla ciebie? Za kogo mnie uważasz? To pytanie, które stawia nas wobec tych wszystkich obrazów jakie tworzymy sobie o Jezusie i którymi kierujemy się w naszym życiu wiary. Czy pozwalam Panu Jezusowi być Bogiem w moim życiu, moim Zbawicielem, tym, który mnie prowadzi, jak prowadzi dziś św. Piotra w historii opisanej w dzisiejszym pierwszym czytaniu.

Pytanie drugie, związane z odpowiedzią daną przez Piotra w Ewangelii i obietnicą, jaką składa mu Jezus: Ty jesteś Piotr, Opoka – skała i na tej skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. Jakkolwiek o tym myślimy, to jesteśmy członkami wielkiej budowli Kościoła. Od momentu Chrztu świętego naszym życiem ten Kościół budujemy albo rujnujemy. Korzystając z sakramentów, angażując się w pracę nad sobą i w tworzenie wspólnoty – budujemy Kościół.

Ale Jezus dopytuje dziś jeszcze: na jakim fundamencie ten Kościół budujesz? Czy budujesz z Piotrem i na Piotrze? Czy może uprawiasz pobożną samowolkę budowlaną, według swoich wizji i pomysłów. Choćby to była najpiękniejsza budowla, choćby zdobywała nagrody na wszystkich możliwych konkursach „pobożnej architektury duchowej” – jeśli nie będzie zbudowana na skale, jeśli nie będzie budowana z Kościołem – nie ostoi się, runie z wielkim hukiem.

primi sui motori con e-max